Diesel Particule Filter - filtr cząstek stałych, znajdujący się w układzie wydechowym samochodu, którego zadaniem jest redukcja lub całkowite ograniczenie emisji spalin do środowiska. Filtr cząstek stałych ma zapobiegać wydobywaniu się do atmosfery niebezpiecznych sadzy i trujących substancji, szkodliwych zarówno dla naszej planety, ale także rakotwórczych dla człowieka.
Z biegiem lat dyrektywy Unii Europejskiej dotyczące dopuszczalnych norm emisji spalin przez pojazdy samochodowe na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego zaostrzają się. Obowiązujące przepisy wskazują, że każdy pojazd poruszający się po europejskich drogach musi posiadać filtr cząstek stałych.
Zadaniem filtra cząstek stałych dpf jest oczyszczanie spalin. Ten zamknięty w metalowej obudowie, przeważnie ceramiczny wkład, składający się z porowatych kanalików ma przefiltrować spaliny, zatrzymać i nie pozwolić cząstkom stałym powstającym podczas spalania paliwa wydostać się na zewnątrz układu wydechowego.
Usunięty dpf powoduje, że pojazd traci homologację, a właściciel samochodu narażony jest na wysoki mandat, a nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego (szczególnie za granicą). Natomiast zakup nowego filtra związany jest z dużym wydatkiem. Wypalanie zawartości filtra jest mało skuteczne, ponieważ wypala się tylko sadzę, a zalegający w filtrze popiół i tak pozostaje. Dlatego najskuteczniejszą, a zarazem najtańszą i bezpieczną naprawą zapchanego filtra jest jego czyszczenie wodne i pneumatyczne w specjalistycznej maszynie.